اسلایدر تبلیغات انجمن مهندسین برق و الکترونیک


 تبلیغات انجمن مهندسین برق و الکترونیک


آیفونهای تصویری:

آیفونهای تصویری (video door phone) سیستمهای ارتباطی هستند که مانند آیفونهای معمولی ارتباط صوتی بین فرد مراجعه کننده و افراد داخل یک ساختمان را برقرار می کند. علاوه بر آن قادرند تصویر فرد مراجعه کننده را نیز بر روی مانیتور گوشی داخل ساختمان نمایش دهند در صورت لزوم حتی می توانند تصاویر افراد مراجعه کننده را با کمک تجهیزات جانبی ضبط نمایند.آیفونهای تصویری بسته به نوع تصویری که پخش می کنند به دو صورت رنگی وسیاه و سفید در بازار ارائه شده اند .


آیفونهای تصویری:آیفونهای تصویری (video door phone) سیستمهای ارتباطی هستند که مانند آیفونهای معمولی ارتباط صوتی بین فرد مراجعه کننده و افراد داخل یک ساختمان را برقرار می کند. علاوه بر آن قادرند تصویر فرد مراجعه کننده را نیز بر روی مانیتور گوشی داخل ساختمان نمایش دهند در صورت لزوم حتی می توانند تصاویر افراد مراجعه کننده را با کمک تجهیزات جانبی ضبط نمایند.آیفونهای تصویری بسته به نوع تصویری که پخش می کنند به دو صورت رنگی وسیاه و سفید در بازار ارائه شده اند .

 

اجزای اصلی یک سیستم آیفون تصویری به صورت زیر می باشد :


پانل جلوی در(door panel) (camera)
گوشی یا مانیتور ( monitor) ( video phone)
منبع تغذیه (power source )
قفل در باز کن (door release)(door switch)
پانل جلوی در (camera)


این پانل ها در دو نوع رنگی و سیاه و سفید می باشند معمولاً نوع رنگی با علامت سه عدد بیضی به رنگهای قرمز و زرد و آبی روی پانل مشخص می شوند.قسمتهای اصلی پانل به صورت زیر است:

1. صفحه فلزی(panel):که از جنس آلومینیوم آلیاژی می باشدو
دور آن لاستیکی برای جلوگیری از نفوذ آب قرار داده شده است.

2. شیشه حفاظ لنز (camera window):برای جلوگیری از تاثیر مستقیم عوامل جوی روی لنز یا دستکاری لنز

3. دوربین آیفون(ccd camera): از نوع CCD میباشد و وظیفه دریافت تصویر را بر عهده دارد دارای دو نوع رنگی و سیاه وسفید است.لنز آن از نوع فیکس می باشد و زاویه دید تنها با تغییر مکان دوربین قابل تنظیم است.

4. LED های دریافت کننده نور مادون قرمز(infrared led): برای این است که دوربین بتواند در شب نیز دید داشته باشد.

5. بلند گو برای پخش صدا (speaker)

6. شستی زنگ به تعداد طبقات(resident call button)

7. میکروفون برای انتقال صدا به گوشی( microphone)

8. پیچهای مخصوص که برای باز و بسته کردن نیاز به آچار آلن دارد.((tamper proof screw

9. پیچهای تنظیم زاویه دوربین (angular adjust)( angel control)

10. ترمینالهای اتصال سیم مانیتور درپشت پانل( resident videophone connector)

11. سیم اتصال تغذیه 12 ولت dc (power connection )

12. سیم اتصال به در بازكن (door opener (release connection wire


گوشی (Monitor) (Video phone)

گوشی نیز به دوصورت رنگی وسیاه و سفید وجود دارد.معمولاً گوشی های سیاه و سفید برای نمایش تصویر از لامپ تصویر استفاه می کنند و قسمت نمایش تصویر گوشی های رنگی به صورت LCD می باشد.


منبع تغذیه (power source )

منابع تغذیه مورد استفاده در سیستم آیفون تصویری مانند منبع تغذیه آیفونهای معمولی میباشدو دارای خروجی 12 ولت dc وac است. خروجیac برای تغذیه در بازكن استفاده میگردد و خروجی dc مستقیما به سیمهای آبی و قرمز پشت پانل وصل میگردد.در پانلهای یك طبقه ای كه فقط دو سیم مشكی برای اتصال تغذیه وجود دارد اتصال آن به منبع dc یا ac فرقی نمیكند.

قفل در بازكن (door release)(door lock)

دو نوع در بازكن در آیفونها استفاده میشود.یك نوع با زنجیر است كه از انرژی ذخیره شده فنر برای آزاد كردن زبانه در استفاده میكند. نوع دوم نیازی به زنجیر ندارد وتوسط یك مگنت زبانه به داخل كشیده شده و در باز میشود.در بازكنهای نوع دوم معمولا از منبع dc 12ولت یك آمپری تغذیه میشوند 

راهنمای نصب پنل تصویری:


در این قسمت طریقه نصب و ایراد یابی سیستم درب بازکن تصویری کوماکس شرح داده می شود. که در نگاه اکثریت بسیار ساده جلوه می کند . اما در اصل قدم اصلی برای تعمیر درب بازکن های چندین واحدی برداشته می شود و شما با توجه و یادگیری این قسمت به سادگی می توانید درب بازکن تصویری چندین واحدی را نصب و ایرادگیری نمایید.
سیم کشی آیفون تصویری متفاوت از سیم کشی آیفون های صوتی قدیمیست . به دلیل کاهش هزینه و در بعضی موارد سختی کار و تعویض نشدن سیم ها ، سوئیچرهایی طراحی شده است که با سیم کشی های قدیمی سازگاری دارد و دیگر نیازی به تغییر در سیم کشی ساختمان نیست اما باید به این نکته توجه داشت که سیم ها سالم باشند .  نصب و راه اندازی آیفون تصویری پیچیدگی خاصی ندارد اما یک سری مسایل و تکنیک هایی است که رعایت آن الزامیست که متاسفانه افراد بی تجربه که در این کار تخصصی ندارد به آن توجهی نمی کنند از این رو توصیه می شود از سپردن نصب و راه اندازی سیستم آیفون تصویری به این افراد خودداری کنید . برای تبدیل درب بازکن صوتی به دربازکن تصویری ابتدا باید برق ترانس تغذیه را قطع کرد سپس پنل را باز کرده و قبل از جدا کردن سیم ها از هم ، آن ها را لیبل گذاری کرده و نام ترمینال مربوطه را رویش بنویسید .

شرح

سیستم درب بازکن تصویری کوماکس به ترتیب از چها رشته سیم به رنگهای قرمز ، آبی ، زرد و سفید تشکیل شده است . (سوکت چار تایی)

قرمز ( صدای بالا به پایین )

آبی  ( منفی – برای راه افتادن پنل یک ولتاژ 12ولت نیاز داریم که از مانیتور به پنل فرستاده می شود )

زرد ( مثبت -  برای راه افتادن پنل یک ولتاژ 12ولت نیاز داریم که از مانیتور به پنل فرستاده می شود )

سفید ( تصویر – سیگنال تصویر از پنل به آیفون تصویری هدایت شده و همراه خود صدای پایین به بالا را می آورد )

برای نصب یک پنل تک واحدی به یک آیفون تصویری کافی است این چهار عدد سیم را به طور صحیح نصب نموده تا دستگاه به کار انداخت شود.

در قسمت آیفون تصویری کوماکس سه عدد جای سوکت وجود داشته که سوکت اول برای نصب پنل ( چهارتایی)

سوکت دوم برای  اینترکام ( مناسب برای نصب گوشی تصویری دیگر و یا یک گوشی صوتی دیگر )می باشد .( چهارتایی )

سوکت سوم جهت اتصال کارت حافظه می باشد ( در نصب نکردن کارت حافظه حتما یک عدد جمپر ) بین پایه های 3و4 قرار می گیرد که در صورت قطع این جمپر تصویر را از دست خواهیم داد)

 

توضیحات فنی در مورد سیمها:

اتصال بین سیمهای یک و دو ( قرمز و  آبی ) باعث زنگ خوردن آیفون تصویری می شود.

(در اصل شما با فشار دادن شستی زنگ سیمهای یک و دو را به هم اتصال می دهید)

اتصال بین سیم یک و سه ( قرمز و زرد ) تحریک رله درب بازکن کوماکس می شود و درب بازکن  عمل می کند . (در زمانی که ولتاژ در دو سر پنل وجود داشته باشد یا تصویر روشن باشد)

طریقه نصب مانیتور و پنل به یکدیگر:

درون جعبه آیفون تصویری یک عدد سوکت چهارتایی وجود دارد . با رعایت قسمت برجسته سوکت به شکلی که رنگ قرمز سوکت در بالاترین قسمت آیفون تصویری قرار گیرد آن را به صورت صحیح در جایگاه سوکت چارتایی اول نصب می نماییم.

در قسمت پایین آیفون تصویری یک عدد سیم سفید رنگ برق ورودی 220 ولت به متراژ یک و نیم متر و در قسمت انتهایی آن یک عدد دو شاخه وجود دارد که می توان مستقیما به برق شهر وصل نمود و در صورت دور بودن یا وجود نداشتن پریز برق میتوان آن را به یکی از نزدیکترین کلید برق وصل نمود.

درون جعبه ی پنل یک عدد قوطی و دو عدد پیچ آلن وجود دارد . قوطی را درون دیوار نصب می نماییم ( در صورت نیاز می توان آن را با دو عدد پیچ رول پلاک روی کار نصب نمود ) . در صورتی که پنل را داخل دیوار و در محیط باز نصب می نماییم باید لبه قوطی با لبه ی دیوار یکسان باشد.

بر روی پنل 4 عدد پیچ وجود دارد که زیر هر کدام از آنها اعداد یک تا چهار حک شده است . چهار عدد سیم انتخاب شده از سمت مانیتور را با رعایت شماره به ترتیب ( قرمز  آبی  زرد  سفید ) در زیر پیچ قرار میدهیم . در قسمت پایین پنل دو عدد سیم وجود دارد که مستقیما از رله پنل بیرون آمده است . و طریقه نصب آن به  صورت زیر می باشد.

ترانس درب بازکن:

ترانس درب بازکن کوماکس به صورت Ac و Dc وجود داشته اما بجز در موارد استثنایی وارد ایران نشده است . پس می توان از یک ترانس ایرانی که دارای خروجی AC و Dc است استفاده نمود.( بهتر است از یک فیوز 500 میلی آمپر که در بین یکی از سیمهای برق ترانس برای جلوگیری از نوسانات برق که باعث سوختن ترانس میگردد استفاده کنیم )

نصب پنل:

حال با بستن دو عدد پیچ آلن و در انتها کاور کار نصب به پایان رسیده و اگر به طور صحیح آیفون تصویری و پنل را به هم متصل نموده باشید بدون هیچ گونه ایراد می توان از این سیستم استفاده نمود .

در صورت بروز هر گونه ایراد می توانید با استفاده از جدول انتهایی متن ایراد یابی نمایید.

طریقه استفاده از سیستم آیفون تصویری:

در قسمت جلو  آیفون تصویری سه عدد شستی فشاری وجود دارد ، از بالا به پایین :

شستی اول : مخصوص دیدن جلوی درب

شستی دوم :مخصوص اینترکام یا ارتباط داخلی ( در حالت عادی کاربرد ندارد )

شستی سوم : مخصوص بازکردن درب ورودی

 
در زیر آیفون تصویری سه عدد کلید وجود دارد ، از سمت چپ به راست

کلید اول : کم و زیاد کردن زنگ

کلید دوم : خاموش و روشن کردن آیفون تصویری

کلید سوم : تاریک و روشن کردن صفحه نمایش آیفون تصویری


طریقه کار سیستم آیفون تصویری به این نحو می باشد که هنگام فشار دادن زنگ ، زنگ واحد به صدا در آمده و تصویر دوربین را نمایش میدهد. این تصویر 30 الی 50 ثانیه باقی مانده و بعد از این زمان به طور اتوماتیک قطع می گردد . شما  می توانید در این زمان با برداشتن گوشی به صورت کامل رفت و برگشت  صدا را با قسمت پنل داشته باشید و یا به تنهایی و بدون برداشتن گوشی شستی درب بازکن را فشار دهید . با اتمام زمان تصویر به طور اتوماتیک قطع شده و به همین علت ارتباط شما با پنل به طور کامل قطع می گردد . در صورتی که گفتگوی شما بیشتر از تایم قطع کننده ی آیفون تصویری طول بکشد شما میتوانید با فشار دادن شستی اول ( شستی تصویر ) زمان تایمر آیفون تصویری را بار دیگر تمدید کنید.

شما می توانید از شستی تصویر در هر زمانی جهت دیدن تصویر دوربین استفاده نمایید.

نکته آخر اینکه با برداشتن گوشی ، تصویر به خودی خود باز نشده و ارتباط صدای شما با پنل کاملا قطع می باشدو تنها صدای نویز در داخل گوشی شنیده می شود و شما حتما باید شستی تصویر را برای ارتباط با پنل فشار دهید . (در زمانی که کسی زنگ واحد را نزده باشد )

توجه۱: اگر عیب در همه واحدها مشترک باشد احتمالا پنل مورد دارد که باید به نمایندگی مربوطه مراجعه نمایید

توجه۲: بعضی از پنل ها ولتاز ۱۲ولت(+-) باید داشته باشد در صورت قطع شدن بعضی قسمتها کارنمی کند

توجه۳: ازدستکاری اجزا داخلی پنل و مانیتور خودداری نمایید


ایراد ها:


      ایراد                        علت                    رفع عیب


 
موضوع : مهندسی الکترونیک (Electronic Engineering)،
برچسب ها : آیفونهای تصویری، اجزای اصلی یک سیستم آیفون تصویری، آیفون، راهنمای نصب، توضیحات فنی در مورد سیمها، طریقه استفاده، انجمن مهندسین برق و الکترونیک،
تاریخ : یکشنبه 21 مهر 1392 | 04:44 ب.ظ | نویسنده : رامین خادم ملت | نظرات

 انجمن مهندسین برق و الکترونیک